حرف حساب!!!!

حرف حساب!!!!

ترکیه درسال 2018 ،میزبان ۳۹.۵ میلیون بازدید کننده وتوریست بود و ۲۹.۵ میلیارد دلار از این راه درآمد به دست آورد.
علاوه برآن،دولت ترکیه اعلام کرده که درآمد گردشگری این کشور می‌تواند با دیجیتال کردن شرکت‌های گردشگری تا ۲۰۲۳ به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.طبق برنامه ریزی وبرآورد ترکیه،حجم بازدیدکنندگان وتوریست این کشور تا سال دوهزاروبیست وسه میلادی،به 50میلیون نفرمیرسد.یعنی رشدتقریبی بیست درصدی تا 5سال آینده!!!
حتمابه چشم انداز توسعه گردشگری ورونق مالی صنعت توریست ترکیه توجه کنید که به گزارش آژانس خبری آنادولو،(رمضان بکر)مدیر شرکت گردشگری و تکنولوژی دیجیتال گروه CRMعنوان داشته: «ما باید بخش گردشگری خود را در جهت درست توسعه دهیم. ما باید درآمد گردشگری را از ۶۷۰ دلار برای هر بازدید کننده به ۱۰۰۰ دلار برسانیم».البته تحقیقات وتئوری همسایگان ترک ما فقط در دنیای حرف نیست وبراساس پیاده سازی تحقیقات و عملیاتی کردن اهداف،قصد رشد وپیشرفت وتعالی را دارند...دقیقا برخلاف ما ایرانیان.حال به چندنکته کلیدی که رمضان بکر در مصاحبه خود بیان کرده،میخواهیم اشاره کنیم.

1_رضایت مندی توریست ومشتری محوری بمنظور اعتمادسازی بیشتر برای جذب گردشگران متمول و همچنین جذب هولدینگهای بزرگ توریستی:ترکیه می‌تواند با اطمینان از رضایت مشتری در بخش گردشگری، میزبان گردشگرانی از گروه‌های پردرآمد باشد.
2_ورود تکنولوژی به ساختار شرکت های گردشگری بجهت تعامل و بازاریابی بهتر:او تأکید کرد که تغییر دیجیتالی شرکت‌های گردشگری فرصت‌های بازاریابی بهتری را فراهم می‌کند و رضایت بیشتر مشتری را در پی دارد.
3_آشنایی بیشتر با ذائقه مشتریان وارضاء سلایق گوناگون وارتقا کیفیت خدمات به آنان:
به لطف تکنولوژی‌های دیجیتال، شرکت‌های گردشگری میتوانند با آگاهی از اولویت‌های غذایی، سرگرمی و اقامتی مشتریان، خدمات باکیفیت تری به آن‌ها ارائه دهند.
4_داشتن ارتباط با مشتریان در فضای مجازی:وی تاکید کرد شرکت‌های گردشگری باید عضو شبکه‌های اجتماعی باشند، با مشتریان ارتباط برقرار کنند و دنباله روی تکنولوژی‌های جدید باشند.


حال بااین پشگفتار ومقدمه آماری صنعت توریست ترکیه قصد داریم به صنعت گردشگری کشورمان ایران بپردازیم،که جاذبه هایی فراوان و بسیارقوی،البته باسطح کیفیت جهانی داریم که حتی برای خود ما ایرانیان نیز غریب وناآشنا وبعضا نام آنهارا نشنیده ایم.ما دارای کشوری چهارفصل با تنوع زیستی و تعدد اماکن بکر گردشگری هستیم.
ما کشوری داریم که هم کویر وصحرا دارد،هم دریا و دریاچه و هم جنگل،آبشار،ژئوپارک های زیبا وثبت شده که جزء اولین ها در جهانند.اماکن تاریخی وباستانی ما که دیگر جایگاه منحصربه فردو ویژه ای داردوهنوز ناشناخته های زیادی هر روزه میبینیم سر ازخاک بر میآوردو داستانی دیگر ازتمدن وتاریخچه کشورمان ایران،برای جهانیان بازگو میکند.حال سوال اینجاست که جایگاه واقعی کشور ما در صنعت توریست کجاست!جدا از سخنان میهن پرستانه،رتبه وجایگاه واقعی ایران در صنعت توریست،فقط در خاور میانه،بعداز امارات متحده میباشد...رتبه جهانی ما در جهان نیز بصورت عددی رتبه 53(پنجاه وسه)میباشد.
براستی چرا با وجود این همه زیبایی و تعدد اماکن گردشگری،تاریخی،مذهبی ومخصوصا معماری باستانی ویا معماری اصیل ایرانی اسلامی،جایگاه ما در کشورهای همسایه بعداز امارات قرارمیگیرد.واقعا پتانسیلهای گردشگری عربستان وامارات جه برتری نسبت به گردشگری ایران دارند...البته در پشت پرده این مظلومیت ایران ازلحاظ صنعت توریست،دلایل متعددی وجود داردکه خیلی از ما کم وبیش این عوامل را میدانیم.باز میرسیم به بحث زیر ساخت و عدم برنامه ریزی درست واز همه مهمتر عملیاتی نشدن طرحهای توریستی وبی توجهی به محیط زیستمان ومدیریت ناصحیح منابع.البته رسانه های اجتماعی و فضای مجازی نیز دراین امر تاثیر بسزایی دارن وانصافا کم کاری میکنن.حداقل رسانه های اجتماعی میتوانند کمی بیشتراطلاع رسانی کنن،و صرفا به منافع مالی خود فکرنکنند.
پتانسلهای گردشگری خودمان را ندیده نگیریم..تقریبا هر اثر طبیعی و گردشگری شاخص درجهان،گاها چندین مورد مشابه ونمونه های داخلی دارند.معرفی این اماکن،وشناساندن آن به جهانیان از طریق رسانه های گروهی واجتماعی رسالت ودغدغه اصلی ما ایرانیان بایدباشد واگر همین موضوع فرهنگ سازی بشه،ما شاهد رشد چشمگیرصنعت توریست کشورمان خواهیم بود.
بخاطر حفظ ورشدمنافع ملی کشورمان هم که شده بیاییم به اندازه سهممان در رشد وتعالی صنعت توریست،کوشا باشیم و ابتدا فرهنگ سازی و ارج نهادن آثار ملی وتاریخی وطبیعیمان را ازخودمان شروع کنیم.به منابع گردشگری که میراث ما برای نسل آینده خواهدبود احترام بیشتری بگذاریم ودر نشر اماکن توریستی،در فضای بین المللی بیشترکوشاباشیم.

چند اثر ملی طبیعی با خواص و مشخصات ویژه که بسیار بسیار جای کار دارندرافقط بعنوان نمونه میخواهیم اشاره کنیم.البته تمام نقاط گردشگری وتوریستی ایران عزیزمان دارای اهمیت میباشد لیکن بعضی از این مکانها،برای خود ما ایرانیان نیز هنوز مجهول است جه برسد به اینکه توریست خارجی از آن استقبال کند.
برای مثال،آبشار آب ملخ در استان اصفهان که در نزدیکی این مکان زیبا،حتی یک اقامتگاه بومگردی با ارایه خدمات استاندار وجود ندارد وعزیزان گردشگر بایدتوسط منازل روستایی منطقه استقبال شوند.یا جشمه گل فشان چابهار در استان سیستان وبلوچستان که دومین ژئوپارک منطقه است.
اولین کاروانسرای شهر زاهدان که ثبت ملی هم شده خراب شده است و هیج مرمتی تاکنون انجام نشده.محله های قدیمی شهر مشهدمقدس بااصالت وقدمت چندصدساله ای که بافت اصلی شهر را تشکیل میدهند وتاریخچه ای به عظمت تاریخ ایران عزیزمان را دارند واکنون لابلای برجهای اطراف،گم شده وهیچ نشان ونامی از آنها باقی نمانده.دل مالامال درد است...بیشتر مراقب تاریخ و طبیعتمان باشیم و در شناساندن آثارملی میهنی به جهانیان کوشاتر باشیم والبته فرهنگ گردشگری را در خودمان تقویت کنیم.چراکه این صنعت میلیاردی در شرایط کنونی،علاوه برخلق پول وکارآفرینی،باعث ارتقاء بنیه فرهنگی کشورمان نیز میشود.
بیایید با هم در جهت ارتقا گردشگری(طبیعت گردی، مذهبی ،تجاری ،تاریخی) کشور عزیزمان ایران بکوشیم و به دیگران توصیه کنیم.در ضمن گردشگری ایران پتانسیل های فراوانی در اقامتی(هتل ،متل ،سوئیت ،اتاق ،ویلا)دارد که به خلق لحظات شیرین و خاطره انگیز منجر میشود.

اتحادتوریست داخلیایرانگردیمکانهای بکرایران

ارسال نظر

همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.